FTI programına kimler başvurabilir?

  • Fonlanacak teklifler en az 3, an fazla 5 yasal kuruluştan oluşan konsorsiyum tarafından sunulmak zorundadır ve bu kuruluşlar Ufuk2020 programına katılan en az 3 farklı ülkeden olmalıdır. Bu katılımcılar KOBİ'ler, büyük ölçekli firmalar, üniversiteler, Ar-Ge Merkezleri, son kullanıcılar gibi her alandan olabilir fakat konsorsiyum içeriğinde sanayi (kar amaçlı özel sektör) yoğun katılımı zorunlu tutulmuştur. Konsorsiyumda yer alan sanayi katılımcılarının bütçesinin oranı en az %60 veya üç veya dört ortaklı konsorsiyumdaki katılımcılardan en az ikisi veya beş ortaklı konsorsiyumdaki katılımcılardan en az üçü sanayi katılımcısı olmalıdır.

FTI çağrısına ne zaman başvurabilirim?

  • FTI programının çağrısı 2020 yılına kadar her zaman açıktır, her an başvurma şansı bulunmaktadır. Değerlendirmeler bir yıl içinde önceden belirlenmiş 3 cut-off tarihi içerisinde yapılır. Bir tarihten itibaren diğer cut-off’a kadar yapılan başvurular o tarih itibariyle değerlendirilmeye başlanır. O tarihten sonraki günden itibaren yapılan başvurular, sonraki cut-off tarihinde değerlendirilir.

Projemizin reddedilmesi durumunda yeniden başvuru yapabiliyor muyuz?

  • Evet, yeniden başvuru yapmak mümkündür. Yeniden başvurmadan önce, gönderilen değerlendirme raporundaki eksikliklere dikkat ederek ve gerektiği takdirde ulusal irtibat noktalarına danışarak projeyi yeniden ele almak kabul edilme ihtimalini artıracaktır.

Aynı anda birden fazla başvuru yapabiliyor muyuz?

  • Evet, bir cut-off içinde birden fazla projeye dâhil olmak mümkündür. Fakat Avrupa Komisyonu başvurulan bir projedeki görevlere odaklanarak, o kapsamda en verimli şekilde çalışılmasını tavsiye etmektedir.