Vizyon

EFFRA (European Factories of the Future Research Association), yenilikçi üretim teknolojilerinin geliştirilmesi için kurulmuş, sanayi odaklı, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kuruluşun asıl amacı, Avrupa Birliği Ufuk 2020 Programı “Factories of the Future (Geleceğin Fabrikaları)” kapsamında üretim teknolojilerinde rekabet öncesi işbirliğini teşvik etmektir. Bu işbirliği kapsamında kamu ve özel sektör kaynakları birleştirilerek sanayii önderliğinde pazar odaklı projelerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. EFFRA, küçük, orta ve büyük ölçekli endüstriyel işletmeleri, araştırma merkezlerini ve üniversiteleri bünyesinde barındırmaktadır. Ortaklığın lansmanından bu yana Avrupa çapında 1.000'in üzerinde kuruluşun katılımıyla 208 proje başlatıldı.

Misyon

Ortaklık, yüzlerce pazara yönelik sınır ötesi projeleri, Avrupa Birliği genelinde başlatmak amacıyla, araştırma ve yenilik alanında endüstri liderliğinde bir program yaratmak için özel ve kamu kaynaklarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bu tür projeler çok çeşitli imalat sektörlerinde uygulanacak demolar ve modeller üretecektir.

Kimler Katılabilir?

İmalat sanayisi, imalat teknolojilerinde faaliyet gösteren araştıma merkezleri

Çalışma Alanları

  • Geleceğin ürünlerinin imalatı: Toplumun sürekli değişen ihtiyaçlarına hitap etmek ve yeni pazarlar açma potansiyelini sunmak
  • İmalatın ekonomik sürdürülebilirliği: Yüksek performans ve kaliteyi uygun maliyetli verimlilik ile birleştirerek, ekonomik olarak uygulanabilir bir şekilde küçük ölçekli üretim yapabilen yeniden yapılandırılabilir, uyarlanabilir ve gelişen fabrikaları gerçekleştirmek
  • İmalatın sosyal sürdürülebilirliği: İnsan becerilerini teknoloji ile bütünleştirmek
  • Üretimin çevresel sürdürülebilirliği: Kaynak tüketiminin ve atık üretiminin azaltılması

Üyeler

Kuruluşun endüstri ortakları arasında AB Volvo, Rolls Royce PLC, Robert Bosch GmbH, Phillips, FIAT (CRF) ve LMS gibi kuruluşlar ön planda yer almaktadır.

Türk Üyeler

EFFRA içerisinde Türkiye'den Teknopar Endüstriyel Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. yer almaktadır.

Üyelik İçin

Üyelik için http://www.effra.eu adresinden detaylı bilgi sağlanabilir.

Yol Haritası Bileşenleri

  • Gelişmiş üretim süreçleri
  • Uyarlamalı ve akıllı üretim sistemleri
  • Dijital, sanal ve kaynak verimli fabrikalar
  • İşbirlikçi ve mobil işletmeler
  • İnsan merkezli imalat
  • Müşteri odaklı imalat

Ayrıntılı Bilgi

Bu sayfada yer alan bilgiler, EFFRA'nın internet ortamında yer alan dokümanlarından derlenmiş olup, detaylı bilgi için http://www.effra.eu adresinden detaylı bilgi sağlanabilir.