ÖNEMLİ DUYURU 

Destek ve Ödül Programları çevrimiçi başvuru süreçlerinin hızlandırılması ve başvurular için basılı kopya belge alınmaması amacıyla yürütülen elektronik imza (e-imza) çalışmaları tamamlanmıştır. 29/06/2020 tarihi itibariyle programlara opsiyonel olarak e-imza ile başvuru alınmaya başlanmıştır. 01/01/2021 tarihi itibariyle yapılan başvurular ise sadece e-imza ile alınmaktadır.  E-imzalı başvuru süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

DESTEK PROGRAMININ TANIMI VE KAPSAMI

ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı (EBAGP), Türkiye araştırma camiasının 13,1 milyar €’luk dünyadaki en iyi araştırmacıları destekleyen ERC Programından azami ölçüde faydalanabilmesi için oluşturulmuştur.

Program ERC’ye proje sunmayı planlayan araştırmacıların hazırlık sürecinde ihtiyaç duyacağı proje yazma-sunma eğitim desteği, proje ön değerlendirme desteği ile mülakat eğitimi desteğini kapsamaktadır.

ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı (EBAGP) için önce genel başvuru yapılmalıdır. Genel başvurusu TÜBİTAK tarafından onaylanan ve kendisine bildirilen araştırmacılar aşağıda belirtilen alt desteklere başvuru yapabileceklerdir.

  • ERC Proje Yazma-Sunma Eğitimi Desteği
  • ERC Proje Ön Değerlendirme Desteği
  • ERC Mülakat Eğitimlerine Katılım Desteği
     

EBAG Programı başvuruya sürekli açıktır. Hâlihazırda 2020 yılında açılacak ERC Çağrıları için desteğe başvuru yapılabilmektedir. Bununla beraber, destek sürecinin daha sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla genel başvuruların, başvuruya konu ERC çağrısının kapanmasından en az 1,5 ay (45 gün) önce tamamlanmış olması gerekmektedir. ERC'nin ilk iki çağrısı için başvuru süreleri aşağıdaki gibidir:

  • ERC-2021-StG çağrısı için destek son başvuru tarihi 23 Ocak 2021,
  • ERC-2021-CoG çağrısı için destek son başvuru tarihi 6 Mart 2021'dir.

Çevrimiçi başvurunun tamamlanmasının hemen ardından değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin başvurularını tamamlamak için başvuru son tarihine kadar beklememeleri değerlendirme sürecinin bir an önce başlayabilmesi için özellikle tavsiye edilmektedir.

Destek duyurusu için tıklayınız

Desteğe başvuru yapmak için tıklayınız.