Son 10 yıl içerisinde dünya çapında ileri düzey araştırmalara imza atmış, araştırma ekibine sahip ve bilim camiasında lider pozisyonda olan bilim insanları için uygundur. Örneğin ERC-2020-AdG çağrısı için 01.01.2010'dan beri aktif olarak ileri düzey araştırma yapan araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik ve uzun dönemli hastalık gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alınarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için doktora öncesinde veya sonrasında doğum gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın en az 1,5 yıllık bir süre son 10 yıllık döneme eklenmektedir. Bu özel koşullardan emin değilseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2,5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bu miktar 3,5 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için 2020 ERC Çalışma Programı ve 2020 AdG ERC Başvuru Kılavuzu dokümanlarını inceleyebilir, ERC resmi websitesindeki ilgili sayfadan yardım alabilirsiniz.

 

DİKKAT!

ERC-2020-AdG çağrısı başvurulara açılmıştır, son başvuru tarihi 26 Ağustos 2020'dir.

Başvurular doğrudan ERC'ye doğrudan Resmi Çağrı Başvuru Sayfası üzerinden yapılmaktadır. Tek aşamada başvuru alınmaktadır. 

Türkiye’nin ERC çağrılarındaki potansiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından oluşturulan ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı (EBAG) kapsamında proje yazma ve sunma eğitimi veya proje ön değerlendirme desteği alabilirsiniz. Programa başvurular ERC-2020-AdG çağrısı için açık olup, son başvuru tarihi 13 Temmuz 2020'dir. Son başvuru tarihini beklemeden en kısa sürede başvuru yapmanız uzman kişi/kuruluşlar ile görüşmelerinizi kolaylaştıracaktır. 

2020 Çalışma Programı’nda belirtilen yeniden başvurma kurallarına göre, ERC-2019 kodlu çağrılarda ilk aşamada B veya C notu alan araştırmacılar ve ERC-2018 kodlu çağrılarda ilk aşamada C puan almış araştırmacılar ERC-2020-AdG çağrısına başvuru yapamazlar.

ERC ile ilgili her türlü soru ve önerilerinizi ncperc@tubitak.gov.tr adresine eposta olarak iletebilirsiniz.

 

Önemli Dokümanlar:

ERC 2020 Yılı Çalışma Programı 
Information for Applicants to the Advanced Grant 2020 Call 
Resmi Çağrı Başvuru Sayfası 

Diğer Dokümanlar:

Rules for Submission and Evaluation
Guide for Peer Reviewers 
Horizon 2020 Annotated Model Grant Agreement
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Mono-Beneficiary)
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Multi-Beneficiary)
Horizon 2020 Online Manual (Submit A Proposal)

Participant Portal IT Manual

 

Geçtiğimiz Yılların ERC Panelist listeleri

2020 AdG Panel Başkanlarının Listesi
2019 AdG Panel Başkanlarının Listesi
2018 AdG Panel Üyelerinin Listesi
2008-2017 AdG Panel Üyelerinin Listesi (toplu)

 

TÜBİTAK H2020 Destek ve Ödül Programları:

Türkiye’nin ERC çağrılarındaki henüz açığa çıkmamış potansiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından oluşturulan H2020 Destek ve Ödül Programı’ndan aşağıdaki konularda ofisimizden destek almak mümkün. 

  • ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı: Bu program proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği ve seyahat desteğini içerir.
  • Eşik Üstü Ödülü: Bu ödül ERC'nin birinci aşama değerlendirmesini geçen araştırmacılara verilir. Değerlendirmeden alınan puana göre 30.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Başarı Ödülü: Bu ödül ERC Baş Araştırmacı'larına proje bütçesine göre 360.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Transfer Ödülü: Bu ödül yurtdışından ERC projesi ile Türkiye’ye gelecek araştırmacılara verilir. Proje süresinin Türkiye'de geçirilen zamanına göre 500.000 TL'ye kadar ödül verilmekte.