Son 10 yıl içerisinde dünya çapında ileri düzey araştırmalara imza atmış, araştırma ekibine sahip ve bilim camiasında lider pozisyonda olan bilim insanları için uygundur. Örneğin ERC-2021-AdG çağrısı için 01.01.2011'dan beri aktif olarak ileri düzey araştırma yapan araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik ve uzun dönemli hastalık gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alınarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için doktora öncesinde veya sonrasında doğum gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın en az 1,5 yıllık bir süre son 10 yıllık döneme eklenmektedir. Bu özel koşullardan emin değilseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2,5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bu miktar 3,5 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için çağrı yılına ait ERC Çalışma Programı (Work Programme) ve ilgili çağrıya ait ERC Başvuru Kılavuzu (Information for Applicants) dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

DİKKAT!

ERC-2021-AdG çağrısı 20 Mayıs 2021 tarihinde açılmıştır. Çağrının 31 Ağustos 2021'de kapanması beklenmektedir. 

ERC ile ilgili her türlü öneri ve sorularınızı ncperc@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz. 

 

Önemli Dokümanlar:

ERC 2021 Yılı Çalışma Programı 
Information for Applicants to the Advanced Grant 2021 Call 
Resmi Çağrı Başvuru Sayfası
Proposal Template for ERC-2021-AdG

Diğer Dokümanlar:

ERC Rules for Submission and Evaluation
Guide for Peer Reviewers (AdG) 
General Model Grant Agreement 
 

Geçtiğimiz Yılların ERC Panelist listeleri

2020 AdG Panel Başkanlarının Listesi
2008-2019 AdG Panel Üyelerinin Listesi (toplu)

 

TÜBİTAK H2020 Destek ve Ödül Programları:

Türkiye’nin ERC çağrılarındaki henüz açığa çıkmamış potansiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından oluşturulan H2020 Destek ve Ödül Programı’ndan aşağıdaki konularda ofisimizden destek almak mümkün. 

  • ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı: Bu program proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği ve seyahat desteğini içerir.
  • Eşik Üstü Ödülü: Bu ödül ERC'nin birinci aşama değerlendirmesini geçen araştırmacılara verilir. Değerlendirmeden alınan puana göre 30.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Başarı Ödülü: Bu ödül ERC Baş Araştırmacı'larına proje bütçesine göre 360.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Transfer Ödülü: Bu ödül yurtdışından ERC projesi ile Türkiye’ye gelecek araştırmacılara verilir. Proje süresinin Türkiye'de geçirilen zamanına göre 500.000 TL'ye kadar ödül verilmekte.