Doktorasını çağrı yılından 7-12 yıl önce almış genç araştırmacılar için uygundur. Örneğin ERC-2019-CoG çağrısına 01.01.2007 - 31.12.2011 yılları arasında doktorasını almış araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik, uzun dönemli hastalık veya klinik eğitim gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için, doktora öncesinde veya sonrasında doğumun gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın, en az 1.5 yıllık bir süre doktora aldığı yıla eklenmektedir. Doktora aldığınız yıl sınırda ve özel koşullardan emin değilseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Güçlendirme Desteğinden yararlanmak isteyen araştırmacıların belirli bir bilimsel araştırma olgunluğuna erişmiş ve bağımsız araştırma yapabildiklerini göstermiş olmaları beklenmektedir. Örneğin bu gösterge, doktora tez danışmanından bağımsız olarak birden fazla önemli makale yayınlamak veya birden fazla önemli makalede ana yazar olmak olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için çağrı yılına ait ERC Çalışma Programı (Work Programme) ve ilgili çağrıya ait ERC Başvuru Kılavuzu (Information for Applicants) dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bu miktar 2.75 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir.

 

DİKKAT!

ERC-2019-CoG çağrısı kapanmıştır. ERC-2020-CoG çağrısının 2019 yılının Ekim ayında açılmasını ve 2020 yılının Şubat ayında kapanmasını beklemekteyiz. Bu kapsamda ERC-2020-CoG çağrısına hazırlık yapmak isteyen araştırmacılarımız hazırlıkları için aşağıdaki dökümanları kullanabilirler. 2020 çağrısı açıldığında dökümanlar güncellenecektir.

Ayrıca ERC-2020-CoG çağrısına hazırlık yapmak isteyen araştırmacılarımız TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı'na (EBAG) çağrı açılmadan da başvuru yapabilirler.

 

Önemli Dokümanlar:

ERC 2019 Yılı Çalışma Programı
Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2019 Call
Çağrı Başvuru Sayfası
Proposal Template for ERC-2019-CoG

Diğer dokümanlar:

Rules for Submission and Evaluation
Guide for Peer Reviewers
Horizon 2020 Annotated Model Grant Agreement
Horizon 2020 Online Manual (Submit A Proposal)
Participant Portal IT Manual
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Mono-Beneficiary)
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Multi-Beneficiary)

Yatay konular

Guidelines on Open Access to Scientific Publications and Research Data
Guidelines on Data Management
ERC Data Management Plan Template

Geçtiğimiz yılların ERC Panelist listeleri

2019 CoG Panel Başkanlarının Listesi
2013-2018 CoG Panel Üyelerinin Listesi (toplu)