Doktorasını çağrı yılından 2-7 yıl önce almış genç araştırmacılar için uygundur. Örneğin ERC-2019-StG çağrısına 01 Ocak 2012 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında doktorasını almış araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik ve uzun dönemli hastalık gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alınarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için doktora öncesinde veya sonrasında doğum gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın en az 1.5 yıllık bir süre doktora aldığı yıla eklenmektedir. Doktora aldığınız yıl sınırda ve özel koşullardan emin değilseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Başlangıç Desteği’nden yararlanmak isteyen araştırmacıların belirli bir araştırma olgunluğuna erişmiş ve bağımsız araştırma yapabildiklerini göstermiş olmaları beklenmektedir. Örneğin bu gösterge doktora tez danışmanından bağımsız olarak bir önemli makale yayınlamak veya önemli bir makalede ana yazar olmak olabilir.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 1.5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bütçe 2 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir.    

Bu konuda daha fazla bilgi almak için çağrı yılına ait ERC Çalışma Programı ve ilgili çağrıya ait ERC Başvuru Kılavuzu dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

 

DİKKAT!

ERC-2019-StG çağrısı 17 Ekim 2018 arihinde kapanmıştır. ERC-2020-StG çağrısının 2019 yılının Temmuz/Ağustos ayında açılması ve Ekim ayında kapanması beklenmektedir.

ERC-2020-StG çağrısına hazırlık yapmak isteyen araştırmacılarımız ERC-2019-StG çağrısı için hazırladığımız ve aşağıdan ulaşabileceğiniz dökümanları kullanabilirler. Ayrıca ERC-2020-StG çağrısına hazırlık yapmak isteyen araştırmacılarımız çağrı açılmadan da ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı'na başvuru yapabilirler.

ERC ile ilgili her türlü öneri ve sorularınızı ncperc@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

Önemli Dokümanlar:

ERC 2019 Yılı Çalışma Programı
Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2019 Call
Çağrı Başvuru Sayfası
StG Proposal Template
 

Diğer dökümanlar:

ERC Rules for Submission and Evaluation
Horizon2020 Annotated Grant Agreement
ERC Mono Beneficiary Model Grant Agreement
ERC Multi Beneficiary Model Grant Agreement

Türkiye’nin ERC çağrılarındaki henüz açığa çıkmamış potensiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından oluşturulan H2020 Destek ve Ödül Programı’ndan aşağıdaki konularda ofisimizden destek almak mümkün. 

 

Geçtiğimiz yılların ERC Panelist listeleri

2018 StG Panel Başkanlarının Listesi
2007-2018 StG Panel Üyelerinin Listesi (toplu)