ARAŞTIRMA ALTYAPILARI ÇALIŞMA PROGRAMI

Araştırma altyapıları projeleri çok ortaklı projelerdir. Çağrıların bir kısmı konu bağımsız olmakla beraber bazı çağrılar konu güdümlüdür. Araştırma altyapıları çağrıları ile ilgilenen araştırmacılarımıza yol gösterici olarak Çalışma Programları son derece önemli kaynaklardır. Ufuk 2020 Programı'nın araştırma altyapıları çağrılarına aşağıdaki linklerden ulaşılabilmektedir:

2014-2015 Araştırma Altyapıları Çalışma Programı

2016-2017 Araştırma Altyapıları Çalışma Programı

2018-2020 Araştırma Altyapıları Çalışma Programı

ESFRI YOL HARİTASI

Avrupa'nın uzun vadede yatırım yapmayı planladığı araştırma temaları ve araştırma altyapılarının yer aldığı ESFRI Yol Haritası, Türkiye'nin Avrupa Araştırma Alanı'na entegrasyonu konusunda yol gösterici bir dokümandır. 2018 yılında yayımlanan ESFRI Yol Haritalasına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz:

ESFRI 2018 Yol Haritası 

ELEKTRONİK ALTYAPILAR YOL HARİTALARI

e-IRG Yol Haritaları

AVRUPA ARAŞTIRMA ALTYAPILARI KATALOĞU

ESFRI projeleri dışında Avrupa Araştırma Alanı'nda yüzlerce araştırma altyapısı bulunmaktadır. Söz konusu altyapılar daha önceli Çerçeve Programları altyapı çağrıları ile desteklenmiş, alanının önde gelen araştırma merkezlerindendir ve pek çok erişim fırsatı sunmaktadır. Bahsekonu merkezlere erişebilmek için MERIL altyapı kataloğu hazırlanmıştır. 

MERIL Portal