Ufuk 2020 Programı kapsamında yer alan çok uluslu araştırma projelerinde, ilgili çağrı farklı bi yapılanma gerektirmediği müddetçe, AB Üye Ülkesi ya da Türkiye gibi Asosiye Ülkelerden en az 3 farklı ülkeden birer kuruluşun ortak bir konsorsiyum oluşturarak proje önerisi sunması beklenmektedir.  Ufuk2020 Güvenli Toplumlar araştırma alanı özelinde, koordinatör olarak proje önerisini sunmak ya da hali hazırda oluşmuş bir konsorsiyuma ortak olarak dahil olmak isteyen araştırmacılar;  aşağıda sıralanan platformlar aracılığı ile ortak arama profili oluşturabilmekte ve ücretsiz olarak yayınlayabilmektedir. 

Ufuk2020 Güvenli Toplumlar araştırma alanı özelinde proje önerisi sunma niyeti olan Türkiye’den üniversiteler, akademisyenler, araştırma merkezleri, büyük sanayi kuruluşları, KOBİ’ler, Ar-Ge merkezleri, bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, TGB’ler, TTO’lar, kalkınma ajansları, teknoloji tabanlı girişimciler, uluslararası örgütler ve bireysel araştırmacıların yetkinlikleri özelinde bu platformlara üye olarak ortak arama profili eklenmesi önemle tavsiye olunmaktadır.

 1 - Avrupa Komisyonu Portalı- Ortak Arama Duyuru Aracı 

Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 Programı kapsamındaki çalışma programlarını, proje önerisi başvurularını ve proje raporlamalarını tek ve çok amaçlı bir portal olan Avrupa Araştırma Portalı (Research Participant Portal) aracılığı ile kabul edip, işleme almaktadır. Bu portala 2018 yılı itibariyle, ortak arama özelliği eklenmiş olup; bu özellik sayesinde Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan araştırma konu başlıkları ile birebir ilişikli şekilde ortak arama duyuruları eklenmesi de mümkün kılınmıştır.

Bu portala kaydolarak, hem güncel Güvenli Toplumlar Araştırma Alanı konu başlıklarını inceleyebilir, hem hali hazırda yayınlanmış ve bu konu başlıkları ile ilişikli ortak arama duyurularına göz atabilir hem de kendi ortak arama duyurunuzu bu portala ilgilendiğiniz konu başlıkları ile ilişkilendirerek ekleyebilirsiniz. 

Katılımcı Portalı'nın bu yeni özelliğine ilişkin tüm bilgi ve yönlendirmeler şu linkte yer almaktadır. (Bu link ilgili portala kullanıcı hesabı oluşturup, giriş yaptığınız takdirde erişilebilir olmaktadır. ) 

2- Avrupa Komisyonu Siber-Güvenlik Atlası

Avrupa Komisyonu, Siber-Güvenlik alanında araştırma faaliyetleri yürüten kuruluşlara yönelik veritabanı oluşturmak için bir anket çalışması başlatmıştır. Bu anket çalışması aracılığı ile ilgili veri tabanına dahil olmak için lüften tıklayınız.

Bu anket çalışmasına katılarak ilgili veritabanına kaydolan araştırmacılar/kuruluşlar, bir dünya haritası üzerinde işaretlenecek ve bilgileri tüm dünyadan araştırmacılar için erişilebilir olacaktır. 

3- SEREN-3 Projesi - Ortak Arama Aracı

Güvenli Toplumlar Ulusal İrtibat Noktaları eşgüdüm projesi SEREN 3 kapsamında Güvenli toplumlar araştırma alanı özelinde araştırma faaliyetleri yürüten ve Ufuk 2020 programlarına dahil olmak isteyen tüm dünyadan araştırmacıları buluşturmak üzere SeReMa (Security-Research-Map)  isimli bir platform oluşturulmuştur. Türkiye'den araştırmacılarımız SeReMa platformuna kayıt olabilmekte ve profillerini ekleyebilmektedir, ilgili platforma ulaşmak için lütfen tıklayınız.

SEREN 3 Proje faaliyetlerinden haberdar olmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

4- EURAXESS Portalı Ortak Arama Aracı 

Avrupa Komisyonu tarafından Ufuk 2020'ye katılım sağlayan tüm AB Üye Ülkeleri ve Türkiye gibi Asosiye ülkelerden araştırmacıların etkileşim kurması, uluslarası dolaşımları sırasında oluşan ihtiyaçları doğrultusunda bilgi sağlanması ve ortak arama duyurularının paylaşılması amacıyla oluşturulan EURAXESS Platformu'na araştırma profili ve ortak arayışı içinde olduğunuz konu başlıklarının eklemesi mümkündür.  EURAXESS Ortak Arama Aracına ulaşmak için lütfen tıklayınız. Bu link ilgili portala kullanıcı hesabı oluşturup, giriş yaptığınız takdirde erişilebilir olmaktadır. ) 

Son olarak Avrupa Birliği Ufuk 2020 Resmi web sayfasından yada Ufuk2020 Ulusal web sayfamızdan  da Avrupa Komisyonu ya da TÜBİTAK tarafından düzenlenen bilgi günü ve proje pazarı niteliğindeki etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Ufuk 2020 Günveli Toplumlar alanındaki faaliyetlerinize yönelik ortak arama profili oluşturma ve ilgili platformlara ekleme husundaki tüm sorularınızı ncpsecurity@tubitak.gov.tr adresi aracılığı ile iletebilirsiniz.