Avrupa inşaat sektörü, genişletilmiş değer zinciri de dahil olmak üzere (örneğin malzeme ve ekipman üreticileri, inşaat ve hizmet şirketleri ) 1.2 trilyon Avro üzerindeki yıllık cirosu ile Avrupa’nın en büyük sektörlerindendir. Avrupa Birliği'nin toplam enerji tüketiminin % 40’ı ve sera gazı emisyonunun %36’sı Avrupa’daki binalara aittir. Karbondioksit emisyonlarının en az % 80 ve enerji tüketiminin % 50 oranında azaltılması Avrupa ekonomisi için kritik önem taşımaktadır.

Avrupa Ekonomik Kurtarma Planı kapsamında 2008 yılı aralık ayında başlatılan Enerji Verimli Binalar (EeB) Kamu – Özel Sektör Ortaklığı (PPP) , yüksek sanayi katılımına ve yenilikçi yapı sektörünün gelişmesine yardımcı olmuştur. Enerji Verimli Binalar PPP'si kapsamında EeB Komitesi çalışmaktadır.

EeB'nin Vizyonu:

  • Avrupa inşaat sektörü, genişletilmiş değer zinciri de dahil olmak üzere (örneğin malzeme ve ekipman üreticileri, inşaat ve hizmet şirketleri ) 1.2 trilyon Avro üzerindeki yıllık cirosu ile Avrupa’nın en büyük sektörlerindendir. Avrupa Birliği'nin toplam enerji tüketiminin % 40’ı ve sera gazı emisyonunun %36’sı Avrupa’daki binalara aittir. Karbondioksit emisyonlarının en az % 80 ve enerji tüketiminin % 50 oranında azaltılması Avrupa ekonomisi için kritik önem taşımaktadır.

EeB'nin Misyonu:

  • Avrupa Ekonomik Kurtarma Planı kapsamında 2008 yılı aralık ayında başlatılan Enerji Verimli Binalar (EeB) Kamu – Özel Sektör Ortaklığı (PPP) , yüksek sanayi katılımına ve yenilikçi yapı sektörünün gelişmesine yardımcı olmuştur. Ufuk 2020 Programı kapsamındaki PPP-EeB ile yenilikçi ve verimli binalar ile akıllı şehirlere doğru yol almak, bina ve ilçe ölçeğinde ekonomik atılım teknolojileri ve çözümleri geliştirmek amaçlanmaktadır.

EeB'ye Kimler Katılabilir?

Üye olmak isteyen herhangi bir kuruluşa açıktır. Üyeler genellikle endüstriyel, araştırma, KOBİ'ler ve kamu kuruluşlarından oluşur.
EeB'nin Çalışma Alanları:

  • 2020 hedefleri doğrultusunda, örneğin enerji kullanımı ve GHG emisyonundaki azalmayı hızlandırmaya olanak tanıyan teknolojiler ve çözümler geliştirilmesi;
  • Daha düşük maliyetle bina stokunun daha yüksek bir yenileme oranına ve düzenleyici ihtiyaçların karşılanması yoluyla; İnşaat endüstrisini yüksek verimlilik ve daha nitelikli çalışanlarla bilgi temelli bir sürdürülebilir iş haline getirmek için enerji verimliliği çözümleri geliştirilmesi;
  • Akıllı şehirler için uygun maliyetli, kullanıcı dostu, sağlıklı ve güvenli ürünler sunarak AB yapı endüstrisinin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olan yeşil binalar ve ilçeler için yenilikçi ve akıllı sistemik yaklaşımlar geliştirilmesi

EeB Üyeleri:

EeB üyelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://e2b.ectp.org/organization-database-list

EeB'e Üye Olmak için:

Üye olmak için, 'How to join' adresinden EeB üyelik başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Detaylı Bilgi için:

Bu sayfada yer alan bilgiler, EeB'nin internet ortamında yer alan dokümanlarından derlenmiş olup, detaylı bilgi için http://e2b.ectp.org/ web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.