Dünya çapında konumlandırma, navigasyon ve zamanlama bilgileri sağlayan Avrupa Sabit Navigasyon Yerleşimi Servisi (EGNOS) ve Galileo programlarıdır.

Bir uydu tabanlı güçlendirme sistemi olarak EGNOS, Avrupa temel uydu navigasyon sinyallerinin doğruluğunu artırmakta ve havacılık ve denizcilik navigasyon uygulamaları gibi güvenlik boyutu ile kritik uygulamalar için Küresel Konumlandırma Sistemini (GPS) uygun hale getirmektedir. EGNOS, Avrupa’nın ilk uydu navigasyon girişimidir ve Avrupa'nın bağımsız küresel uydu navigasyon sistemi olan Galileo için bir zemin hazırlamaktadır.

Galileo programı sivillerin kontrolünde yüksek doğruluk seviyesinde küresel konumlandırma hizmeti sağlayan küresel uydu takip sistem teknolojilerine yönelik bir Avrupa girişimidir. Nihai sistem 30 uydu ve ilgili altyapılardan oluşacak ve Avrupa’ya uydu navigasyon bağımsızlığı sağlayarak diğer iki küresel uydu navigasyon sistemleri olan GPS ve GLONASS ile ortak çalışabilecektir. 

Ufuk2020 Programı Uzay Alanı Çalışma Programı "Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemi" başlıklı çağrıları EGNOS ve Galileo Programları odaklıdır.